Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Hai s─â vedem cum suntem noi, bihorenii, trata┼úi de fra┼úii no┼čtri rom├óni de peste Carpa┼úi. Apare ┼čeful ANAF de la Bucure┼čti, bag─â capul prin ni┼čte birouri ale Direc┼úiei Vamale ┼či ├«i anun┼ú─â pe slujba┼či c─â ├«n dou─â s─âpt─âm├óni vor fi deporta┼úi la Cluj, cu locurile de munc─â cu tot. Care nu vrea intr─â ├«n ┼čomaj!
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Eu cred c─â ├«n 2016 PSD va avea soarta PN┼óCD. C├ónd i-am spus-o, un amic pesedist s-a ┼čocat. I-am repetat: f─âr─â s─â fi avut istoria ┼či martirii ┼ú─âr─âni┼čtilor (N─âstase, Voiculescu ┼či baronii sunt infractori de drept comun, nu de┼úinu┼úi politici), va sf├ór┼či la fel de spectaculos.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Din fericire pentru ea, or─âdeanca Melaz (Mihaela Simai, pe numele real) este o voce bun─â, dar nu senza┼úional─â. ┼×i ├«nainte s─â sar─â prietenii ┼či fanii cu topoarele pe mine, am s─â m─â explic. Ca femeie cu atitudine de anti-div─â, care nu se mi┼čc─â lasciv prin platouri TV, ┼či care nu a c├ó┼čtigat un concurs gen Vocea Rom├óniei, Melaz are ceva ├«n plus care o ├«mpinge pe scen─â: scrie muzic─â!
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Masdar City, un ora┼č-experiment ├«n valoare de circa 18 miliarde de dolari aflat l├óng─â Abu Dhabi ┼či g├óndit ca un ora┼č autosuficient, duce lips─â de locuitori.
 
Maraton de petreceri pentru nunta lui George Clooney, care are loc în acest week-end în Veneţia. Actorul s-a căsătorit sâmbătă seară cu avocata Amal Alamuddin, sărbătoarea întinzându-se pe parcursul a 4 zile. Clooney a sosit la petrecerea de nuntă într-un vaporetto, o ambarcaţiune taxi în stil veneţian, botezată "Amore".
 
┼×i-au pus armele ├«n "cui" ┼či s-au apucat de cur─â┼úenie! ├Än ciuda ploii ┼či a v├óntului puternic, aproximativ 100 de militari americani au str├óns s├ómb─ât─â nu mai pu┼úin de 5 tone de gunoaie de pe plaja din N─âvodari, al─âturi de ├«ns─ârcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA la Bucure┼čti, Dean Thompson.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Veţi merge să votaţi la alegerile prezidenţiale?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
A fost nevoie de o Ordonan┼ú─â de Urgen┼ú─â pentru legalizarea prostitu┼úiei politice ┼či de revenirea fostului primar pedelist Petru Filip la Oradea, ca s─â preia comanda PSD Bihor, pentru ca pesedi┼čtii ┼či udemeri┼čtii s─â poat─â da o lovitur─â de zile mari primarului Ilie Bolojan. Noua coali┼úie l-a l─âsat pe edil f─âr─â majoritate ├«n Consiliul Local prin racolarea, ├«ntre al┼úii, a consilierei Adelina Coste, de la PDL, cu promisiunea c─â va fi uns─â viceprimar la toamn─â, dup─â alegerile preziden┼úiale.
 
Nu o dat─â politicienii dovedesc c─â mai bine ar fi stat ├«n banca lor dec├ót s─â se acopere de tot r├ósul. Recent, a comis-o ┼či deputatul PDL Liviu Laza Matiu┼ú─â, care a trimis presei un comunicat despre o interpelare adresat─â ministrului Economiei, Constantin Ni┼ú─â ┼či o declara┼úie politic─â pe care o sus┼úinuse ├«n plenul Camerei, ambele av├ónd ca tem─â situa┼úia minei B─âi┼úa, unde angaja┼úii au f─âcut grev─â de team─â c─â vor r─âm├óne f─âr─â locurile de munc─â.
 
Angajaţii din Primăria Oradea nu prea au de ce să mulţumească din inimă partidului de guvernământ. Ba dimpotrivă. Amnistia fiscală promisă de Ponta bugetarilor obligaţi să returneze venituri pe care în guvernarea trecută Curtea de Conturi a considerat că le-au încasat necuvenit le aduce doar deservicii, legea prevăzând pe de o parte că "amenzile" imputate nu se mai plătesc, dar pe de alta obligând primarul să anuleze toate sporurile care au fost considerate nelegale în trecut.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Anxietatea este o stare patologic─â de nelini┼čte, de team─â, care apare la mul┼úi pacien┼úi cu diverse afec┼úiuni. ├Äntre 5 ┼či 20% din pacien┼úii interna┼úi ├«n spital ┼či ├«ntre 4 ┼či 14% din cei care se adreseaz─â medicilor de familie sau celor din policlinic─â sufer─â de tulbur─âri anxioase.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 73 din Noul cod de procedur─â penal─â, solu┼úionarea cererii de str─âmutare se face ├«n ┼čedin┼ú─â public─â, cu participarea procurorului, ├«n cel mult 30 de zile de la data ├«nregistr─ârii cererii. Pre┼čedintele instan┼úei ierarhic superioare celei la care se afl─â cauza ia m─âsuri pentru ├«ncuno┼čtin┼úarea p─âr┼úilor.
 
 
 
     
Bihor
eBihoreanul.roBihor > 17.08.2012, 09:50
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: kamaz, bogdan magurean, negus, frauda, referendum, dna cluj, interlop, trupe de interventie, dumitru samson
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 1,9 / 5 (170 voturi)

Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (18):

LA PUSCARIE CU KAMAZ   [29.08.2012, 11:22]
LA PUSCARIE CU MIZERABILUL DE KAMAZ CARE SPARGE MAGAZINE SI FURA DE FOAME FOMISTU
postat de: K-GULA

bani nemunciti.....   [19.08.2012, 18:44]
TOTUL SE PLATESTE, ESCROCILOR !
postat de: MIND

INTERLOPI?????????   [18.08.2012, 23:12]
AUZI? TIGANII ASTIA BORITI SINT INTERLOPI?????????????? MA APUCA RISUL. SINTETI NISTE OLIGOFRENI SI NIMIC MAI MULT
postat de: ADRIAN

VOT   [18.08.2012, 19:50]
BRAVO KAMAZ BRAVO ROMANILOR SI RROMILOR VOTATI AN CONTINUARE JOS BASESCU! CCR SA TINA CONT DE VOTUL ROMANILOR SA VALIDEZE REFERENDUMUL CA SA PLECE HOTII DE LA PUTERE....
postat de: COCO

JOS   [18.08.2012, 19:45]
jos basescu!...poporul nul mai vrea voi nu vedeti ce dracu a ajuns sai pupe an cur pe unguri ...si sfideaza pe toti romanii.demisia peste sapte milioane de romani nul mai vrea ce dracu oameni buni asta ai mai rau ca ceausescu.jos p.d.l. jos dictatorul1
postat de: KIKI

frumos   [18.08.2012, 19:38]
bravo kamaz si romi negus ,ati vrut sa o faceti frumos si cred ca ati reusit ca voi ati avut de suferit de pe urma regimului basescu si e ceva normal sa faceti lucrul asta nu va condamna nimeni stati linistiti ,asti au furat tara si de aceea trag de scaune dar ziua lor se apropie si toti cei care au facut ce au vrut timp de 8 ani vor anfunda puscariile....roata se anvarte tot timpul ....si proverbul functioneaza ...AI GRIJA PE CINE CALCI CAND URCI ..CA VEI ANTALNI ACEEASI OAMENI LA COBORIRE.....
postat de: adi

ce fraier!   [18.08.2012, 14:08]
grasu asta de Kamaz e mai proste decat prevede legea. Se tot baga singur in necazuri ca musca in lapte. Pe vremuri baietii aveau un pic de diplomatie, da asta nu are pic de minte, mare si prost.
postat de: jay

bravo   [18.08.2012, 11:28]
kamaz cu romi negus cei mai tari bravo baieti ,bravo kamaz pentru ce ai facut daca ai facut si ai dus oameni la vot ,asa se face asa au faacut si pdl an 2004 si 2008,2009,acum roata se anvarte si pdl va pierde alegerile basescu va pleca pt ca a facut mult rau romanilor si nimeni nul mai vrea ca presedinte ,hai romania si jos basescu!
postat de: gicu

bomba sefu vostru   [18.08.2012, 08:22]
va facut alex praf va batut va luat bani ce sa mai smecheria se cunoaste dintro mie ce ati crezut ca alex ca alex va lasa asa ? oare doare in liniste actualul iubit sau fosta iubita ? daca ia facut farsa nashului lui romi dar la restu credeti ca dormiti in liniste ? cineva va plati
postat de: yes

anonim   [18.08.2012, 02:13]
asi avea o intrebare pentru Grecu si pentru Romi nu v-ati saturat sa va certati pe imbarligaturile lui Otvos Claudiu si a lui Aurel Gavris?Grecu nu are motiv sa se certe cu Romi sau Romi nu are motiv de ce sa se certe cu Gecu din pacate alti v-au inbarligat si voi si acuma va certati de doi ani de zile tot in razboi sunteti ii dati satisfactie la drogaderu ala de Gavris in 2010 de ce ati fost asa prieteni buni peste tot impreuna si acuma nu incapeteti unu de altu?voi nu vedeti nu aveti cu cine va certa in oras ca le este frica la toti de voi si va certati voi intre voi in loc sa fiti preteni sa moara toata lumea de ciuda sa fie mai cu morcovu la cur de cat sunt :)))ROMI tu nai ce sa ii dovedesti lui Grecu sau el tie voi ati dovedit impreuna la tot orasu cand l-ati batut pe ALEXANDRU LUNGU MARELE LUPTATOR DE K1 ....parerea mea ar trebui sa va opriti din razboi sa intindeti mana la cat sunteti de ambitiosi amandoi pana nu moare careva dintre voi sau unu din oameni vostri, no sa se termine si atuncea cine are de castigat normal politia ca scapa de voi ...intr-un timp Grecu cu Romi si cu Radeanu erau toata ziua impreuna, acuma marele razboi intre Grecu si Romi ...impacativa parerea mea
postat de: anonim

papagalilor   [17.08.2012, 20:33]
intradevar Kamaz este nasul lui Romi Negus si tot odata si fratele lui ,dar nu a avut nici o legatura cu scandalul de la mare. pe Grecu sau pe porcu nu ii suporta nici Kamaz nici Romi. acuma de o luna au primit bataie oameni lui Grecu ,la strandul Iosia , de la oameni lui Kamaz si Romi. Romi Negus stie sa dea bataie la toti smecheri din bihor ,dar nu sa primeasca bataie. el nu tine cont de nimeni de la Bucuresti . cine se crede bazat sa vina la Oradea si o sa plece in saci inapoi la capitala
postat de: inventii

Oare cine era legatura lui KAKAZ din biho   [17.08.2012, 14:58]
oare cine era legatura lui din bihor oare Grecu oare Negus oare Porcu oare ........????????????????
postat de: ?

uraaaa   [17.08.2012, 13:37]
www.puterea.ro [Mai mul┼úi lupt─âtori K1 din Bucure┼čti, Cluj, Zal─âu ┼či Constan┼úa au fost b─âtu┼úi crunt, la sf├ór┼čitul s─âpt─âm├ónii trecute, ├«n urma unui conflict violent izbucnit ├«ntr-un club de manele din Mamaia. Scandalul a ├«nceput dup─â ce lupt─âtorul Bogdan M─âgurean, zis Kamaz, a intrat ├«n conflict cu personalul localului ┼či cu o parte dintre clien┼úi. At├ót Kamaz, c├ót ┼či prietenii s─âi au fost b─âtu┼úi de un grup de interlopi de origine turc─â, chema┼úi ├«n ajutor de conducerea clubului.Au evacuat clien┼úii Dup─â ce clien┼úii care nu aveau leg─âtur─â cu scandalul au fost pu┼či s─â-┼či achite notele de plat─â ┼či evacua┼úi, s-a declan┼čat o b─âtaie ca ├«n filme, ├«n urma c─âreia sportivul din Zal─âu a fost lovit f─âr─â mil─â. ├Ämpreun─â cu el ar mai fi m├óncat b─âtaie ┼či colegii lui de la Cluj, ├«n timp ce Drug─â, amfitrionul petrecerii, a sc─âpat cu r─âni u┼čoare. Reprezentan┼úii clubului ÔÇ×BalkanÔÇŁ, controlat de temutul clan bucure┼čtean Caran, au sunat la num─ârul de urgen┼ú─â 112 abia la ora 07.40, adic─â la aproximativ o or─â dup─â finalizarea conflictului, ├«n a┼ča fel ├«nc├ót to┼úi cei implica┼úi s─â aib─â destul timp ca s─â dispar─â din zon─â. Administratorul localului a declarat poli┼úi┼čtilor c─â ├«n urma b─ât─âii au fost sparte numai zece pahare ┼či dou─â scrumiere, drept pentru care nu dore┼čte s─â depun─â pl├óngere. ├Än acela┼či timp, nici sportivii b─âtu┼úi nu au dorit s─â fac─â reclama┼úie. Bogdan M─âgurean, alias Kamaz, a ie┼čit ├«n eviden┼ú─â ├«n toamna lui 2010, c├ónd l-a provocat pe celebrul lupt─âtor de MMA ┼či K1 Sandu Lungu ├«ntr-un meci organizat la Bucure┼čti. ├Än ciuda faptului c─â, ├«nainte de confruntare, apropia┼úii lui Kamaz afirmau c─â Lungu nu are nici o ┼čans─â ┼či va ajunge acas─â ÔÇ×├«n com─âÔÇŁ, Bogdan M─âgurean nu s-a mai prezentat la meci.
postat de: K1

farsa   [17.08.2012, 12:36]
nu cred ca Bogdan Magureanu sar ocupa de astfel de gainarii, eu cred ca este o inscenare , ba mai mult o inscenare din partea unor sedii PnL pe care acesta nu a fost deacord sa le ajute!
postat de: bogdan

asta e tortura PDL ista !!   [17.08.2012, 10:32]
PDL trebuie desfiintat ca PARTID si interzis sa mai fie membri de partid, daca nu luam urgent masuri toti vom fi torturati nevinovat.
postat de: ce NOUTATE!!!!

asta e tortura PDL ista !!   [17.08.2012, 10:31]
acuzat nu inseamna si dovedit vinovat:)) oricine poate fi acuzat de frauda la referendum de PDL !!
postat de: ce NOUTATE!!!!

Bihoru e baza!!   [17.08.2012, 10:19]
Deci am avut si avem export de politicieni: Blaga, Helvig, Bolos, Filip (aclimatizare) Cseke, Ritli iar acum Bogdan Magurean! Daca asta e frauda... suntem de rasul lumii! Daca cei pe care ii duceau la vot VOTAU CU NU era bine pt. Basescu?!
postat de: Adi Oradeanul

Ce stire ii asta ma?   [17.08.2012, 10:13]
Cine ii asta ca eu nu am auzit de el in viata mea pana acuma , de 2 ori consecutiv il puneti pe prima pagina, Redactie de cacat dezinfomarti si o informati cum vreti voi lumea. Rusine BIHOREANULE RUSINE SA ITI FIE.
postat de: KAM

 
Foto Bihoreanul
 
Festivalul de Teatru Scurt s-a încheiat cu focuri de artificii: Un spectacol al teatrului gazdă a luat marele premiu (FOTO)
 
Actual
 
Călin Popescu-Tăriceanu a gafat, duminică seară, la Digi24, când întrebat ce român l-a marcat, a răspuns ferm: "Meitrei, al lui Mircea Eliade".
 
Mitropolitul Banatului, ├ÄPS Nicolae Corneanu, ├«n v├órst─â de 90 de ani, a murit duminic─â noaptea, la re┼čedin┼úa mitropolitan─â. Corneanu a fost primul ├«nalt preot ortodox care a recunoscut colaborarea cu fosta Securitate, ├«n perioada 1950-1988.
 
S-a stabilit! 14 candidaţi se vor confrunta în alegerile prezidenţiale din 2 noiembrie, candidaturile acestora rămânând definitive, conform procesului-verbal constatator încheiat duminică de Biroul Electoral Central. Tragerea la sorţi pentru stabilirea ordinii candidaţilor pe buletinele de vot va avea loc marţi.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Poloi┼čtii or─âdeni ai echipei CSM Digi au fost ├«nvin┼či ┼či au remizat ├«n ultimele dou─â etape de la turneul de Liga Campionilor din Muntenegru. Dup─â ce s├ómb─ât─â seara au cedat cu scorul de 7-12 ├«n fa┼úa puternicei echipe croate Mladost Zagreb, duminic─â, ├«n ultimul joc, au ├«ncheiat nedecis, scor 4-4, cu nem┼úii de la Hannover. ├Än condi┼úiile acestea, campionii Rom├óniei au ocupat locul V, dar tot merg mai departe ├«n Liga Campionilor.
 
Echipa orădeană de handbal CSM a obţinut o victorie la două goluri, în primul joc pe care l-a disputat pe teren propriu în noua ediţie de campionat. Duminică, elevii antrenorului Sebastian Tudor s-au impus cu scorul de 32-30 în faţa formaţiei CSM Satu Mare, într-un joc disputat în Arena "Antonio Alexe", în cadrul etapei a III-a din Divizia A.
 
Juc─âtorii forma┼úiei FC Bihor au reu┼čit s─â cucereasc─â un punct din jocul sus┼úinut duminic─â, ├«n deplasare, ├«n compania celor de la CSM R├ómnicu V├ólcea, ├«n cadrul etapei a V-a a Ligii a II-a. Partida s-a ├«ncheiat cu scor alb, 0-0.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Campania de cur─â┼úenie general─â de toamn─â organizat─â de Prim─âria Oradea ┼či de operatorul licen┼úiat de salubritate RER Ecologic Service continu─â ├«n aceast─â s─âpt─âm├ón─â, tot ├«n zona de sud a ora┼čului, adic─â pe malul st├óng al Cri┼čului Repede. ├Än perimetrul delimitat de str─âzile Decebal, Splaiul Cri┼čanei, Ovid Densu┼čianu, Calea S├óntandreiului ┼či Calea Aradului, RER va amplasa 30 de containere ├«n care or─âdenii s─â poat─â l─âsa de┼čeurile voluminoase ┼či vegetale.